Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

logo-transparent10

   

Ranking Perspektywy 2019

   

Rozprawa sądowa w Jagielle

Opublikowano: czwartek, 22, listopad 2018 22:44


     13 listopada 2018 r. uczniowie klasy II b i III b (o profilu humanistycznym) wzięli udział w symulacji rozprawy sądowej, czyli w warsztatach prawniczych, prowadzonych przez absolwenta I LO, dzisiaj radcę prawnego - pana Pawła Staszaka.
Kilka dni wcześniej młodzież otrzymała akta sprawy cywilnej, dotyczącej kobiety, która po powrocie z zagranicy pozywa ojca o alimenty, by móc ułożyć sobie życie w Polsce.
Nad należytym przygotowaniem się uczestników do zajęć z radcą prawnym czuwała pani Anna Patejuk. Rozprawa sądowa odbywała się w sali historycznej (nr 205) w I Liceum Ogólnokształcącym w Krasnymstawie. Na rozprawę stawili się:
- pełnomocnicy powódki: Weronika Szewczak (III b) i Dominik Pitucha (II b),
- pełnomocnicy pozwanego: Agnieszka Górna (III b) i Ewelina Chmielewska (III b)
- powódka: Julia Kołodziej (II b)
- pozwany: Kacper Konofał (II b)
- świadek powódki: Kinga Malec (II b),
- świadek pozwanego: Julia Łusiak (II b)
Obecni na rozprawie udowadniali swoje racje, odwołując się do przepisów cywilnoprawnych, przed zespołem sędziowskim w składzie: Patryk Kostrzewski (II b) i Karolina Pomarańska (II b), którzy orzekali pod przewodnictwem pana Pawła Staszaka.


     Uczestnicy warsztatów wykazali się przede wszystkim umiejętnościami, które powinien posiadać przyszły prawnik, ale nie zabrakło też popisów umiejętności aktorskich (szczególnie w grupie pozwanego). Rozprawę według orzeczenia sądu wygrała powódka, chcąca rozwijać swoje pasje i zdobywać wykształcenie. Publiczność była innego zdania; z wielką empatią odniosła się bowiem do sytuacji pozwanego, który borykał się z problemami finansowymi. Wiadomo jednak, że publiczność nie orzeka wyroku!
     Po orzeczeniu sądu pan Paweł Staszak zdradził uczestnikom warsztatów, nad czym trzeba popracować i na co zwrócić uwagę, aby w przyszłości zostać dobrym prawnikiem. Zajęcia bardzo podobały się licealistom. Ci uczniowie, którzy brali aktywny udział w symulacji, mogli sprawdzić, czy mają predyspozycje do wykonywania w przyszłości tego zawodu.
     Serdecznie dziękujemy panu Pawłowi Staszakowi za obecność w naszej szkole i liczymy na dalszą współpracę.

                                                                            Kacper Konofał (II b)

   

Dziennik elektroniczny  

dziennik

   

pomnik

   

Facebook  

   
Copyright © 2023 I LO Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
© I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie