Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

logo-transparent10

   

Ranking Perspektywy 2019

   

Program PEACE

Opublikowano: środa, 19, listopad 2014 11:37


Projekt PEACE Cross-cultural understanding 2011
Przygotowujemy wniosek aplikacyjny o przystąpienie do projektu PEACE 2011. Nasza szkoła brała już w nim udział trzykrotnie, mamy nadzieję, że i tym razem zostaniemy zakwalifikowani. Wstępnie wiem, że wolontariusze, którzy przyjadą do nas do szkoły na tydzień prowadzić zajęcia w języku angielskim o swoich krajach i o rozumieniu między kulturami, będą mieszkać u rodzin naszych uczniów. Zapraszam też chętnych uczniów do włączenia się w organizowanie dla wolontariuszy czasu wolnego. Wszystkie klasy będą brały udział w zajęciach w szkole z gośćmi z zagranicy, natomiast po szkole można wspólnie planować czas wolny, również wycieczki po regionie, ciekawych miejscach, które znacie i lubicie w okolicy, a które są warte pokazania gościom. Czekam na pomysły i chętnych do współpracy.
Renata Lewandowska

Projekt PEACE Cross-cultural Understanding 2011 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Wł. Jagiełły w Krasnymstawie.


W roku szkolnym 2010/2011 nasza szkoła bierze udział po raz czwarty w Projekcie PEACE Cross-cultural Understanding (rozumienie międzykulturowe) organizowanym przez komitet lokalny organizacji studenckiej AIESEC działający przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W ramach projektu do liceów w całej Polsce przyjeżdża po troje studentów z różnych stron świata, aby przybliżać licealistom swoją kulturę. Dzięki temu staramy się zwalczać stereotypy i uczyć młodzież życia w zglobalizowanym świecie, być bardziej otwartymi na problemy i kulturę innych narodów, a jednocześnie doświadczenie to daje możliwość uświadomienia sobie kultury swojego własnego narodu, dziedzictwa i wspólnych ponadnarodowych wartości.

W tym roku naszymi gośćmi są: Mei Anne z Malezji, Kevin z Tajlandii i Fernando z Argentyny. W swoich krajach są oni studentami, bądź właśnie ukończyli studia lub jednocześnie pracują i studiują. W naszej szkole prowadzą zajęcia z klasami po angielsku, w ciągu tego tygodnia mają okazję spotkać się ze wszystkimi klasami w szkole, a po zajęciach w szkole, w zamian za ich pracę, młodzież szkolna organizuje im zajęcia, takie jak: podróże po regionie (wycieczka do Lublina) i naszym mieście, uczestniczenie w życiu rodzinnym (zakwaterowanie w prywatnym domu jednej z uczennic naszej szkoły) i towarzyskim (wyjścia do pizzerii i na grę w bilard, lekcja jazdy konnej, ognisko z pieczeniem kiełbasek) czy spotkania z mieszkańcami miasta (wizyta w Domu Dziecka), żeby wymienić kilka z nich.

Doświadczenie to, jak już co roku, jest wspaniałym przeżyciem dla młodzieży w naszej szkole, która jest otwarta na świat, ale nie często ma okazję ku temu, by z ‘wielkim’ światem mieć do czynienia na co dzień. Raz do roku, dzięki projektowi PEACE uczniowie mają tę niesamowitą szansę, aby sprawdzić i rozwijać swoje umiejętności organizacyjne, interpersonalne i językowe w kontekście międzynarodowym. Co więcej, świetnie się w tej roli sprawdzają. Mają mnóstwo pomysłów na to, aby obcokrajowcy czuli się świetnie w naszym małym miasteczku. Potwierdzeniem są słowa uznania samych wolontariuszy z Projektu PEACE, którzy twierdzą, że uczniowie naszej szkoły wypadają rewelacyjnie na tle innych liceów w Polsce, są otwarci, chętni do współpracy, towarzyscy. Kontakty z wolontariuszami–studentami z zagranicy są też inspiracją dla młodych ludzi u progu rozwoju swojej własnej ścieżki kariery i wyboru kierunku studiów. Mogą oni porównać efektywność różnych systemów edukacji oraz uświadomić sobie jak należy zarządzać własnym potencjałem, aby w tych najpiękniejszych latach swojego życia umiejętnie pokierować swoim rozwojem i umieć wyznaczać sobie cele w naszej skomplikowanej rzeczywistości.

Ponadto, mamy też nadzieję wziąć udział w zadaniu, które wynika z udziału w projekcie PEACE – a mianowicie symulacji obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych w Warszawie w dniach 26-27 marca, w której 25 wolontariuszy z organizacji AIESEC, którzy podróżowali po szkołach w Polsce, będą przewodniczącymi różnych komisji ONZ. Młodzież licealna pod ich nadzorem zaproponuje swoją wizją rozwiązywania problemów na świecie, którymi ONZ się zajmuje. Będzie to duże wyzwanie dla naszych uczniów, ale też i okazja dla trójki z nich, aby poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą problemów współczesnego świata i wykorzystać ją w praktyce.

Jak co roku, wizyta zagranicznych gości w naszej szkole okazała się sukcesem, który chyba każdy z uczniów może przełożyć na swój własny. Doświadczenia zdobyte zarówno przez studentów-wolontariuszy, jak i naszych uczniów z pewnością przyczynią się do rozwoju osobowości i świadomości tych młodych ludzi.
Koordynator projektu:
Renata Lewandowska


Sprostowanie
Przepraszam za podanie błędnej informacji dotyczącej tegorocznej edycji projektu PEACE. Pomyłka wystąpiła po stronie organizatorów, którzy wysłali do mnie informację na temat jesiennej edycji projektu PEACE, który dotyczy szkół z terenu województwa mazowieckiego, niestety. Oznacza to, że na wolontariuszy czekamy jak zwykle do wiosny!!

Renata Lewandowska
30.08.2011

   

Dziennik elektroniczny  

dziennik

   

pomnik

   

Facebook  

   
Copyright © 2024 I LO Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
© I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie