Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

logo-transparent10

   

Ranking Perspektywy 2019

   

Wspomnienia słynnego absolwenta Jagiełły dr hab. Mariusza Dubaja

Opublikowano: poniedziałek, 09, listopad 2015 14:05


          „Dobry nauczyciel wyjaśnia. 
           Znakomity nauczyciel daje przykład lecz ten Wielki – inspiruje”

                                                                                     W.A. Ward

I LO może poszczycić się wieloma sławnymi absolwentami. Wśród nich jest dr hab. Mariusz Dubaj – profesor nadzwyczajny UMCS w Lublinie, kompozytor, teoretyk muzyki, pianista. Pan Mariusz Dubaj urodził się w 1959 roku w Krasnymstawie. Do naszego liceum uczęszczał w latach: 1973-1978. Od dziecka pasjonowała go muzyka, dlatego przyszłość swoją związał właśnie z tą dziedziną sztuki.

   Ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. T. Szeligowskiego w Lublinie w klasie fortepianu Teresy Księskiej–Falger (1979), z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. St. Moniuszki w Gdańsku w zakresie teorii muzyki (1985, praca pt. George Crumb - "Makrokosmos", promotor prof. Marek Podhajski, I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Prac Magisterskich Akademii Muzycznych, Gdańsk 1987), a następnie kompozycji (1986, klasa prof. Eugeniusza Głowskiego). Równolegle z kompozycją i teorią muzyki studiował fortepian pod kierunkiem prof. Włodzimierza Wiesztordta i prof. Jerzego Sulikowskiego. Od 1987 konsultował się m.in. z Witoldem Lutosławskim. W 1990 zrealizował w Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem prof. Marka Stachowskiego przewód doktorski w zakresie kompozycji, zaś w 2003 obronił w tej uczelni przewód habilitacyjny z kompozycji i teorii muzyki. W roku 2013 uzyskał stanowisko profesora nadzwyczajnego UMCS.
   Pan Mariusz Dubaj jest laureatem wielu nagród ogólnopolskich konkursów muzycznych. Jego utwory były wykonywane na koncertach i festiwalach w kraju i zagranicą. Pan Mariusz Dubaj jest chlubą nie tylko naszego liceum, ale też całej społeczności krasnostawskiej. W roku 2000 otrzymał „Złote Karpie" (honorowe wyróżnienie nadawane osobom za szczególne dokonania na płaszczyźnie zawodowej, społecznej lub artystycznej, które w sposób znaczący wpływają na rozwój miasta), a w roku 2015 Zarząd Powiatu Krasnostawskiego uhonorował go Nagrodą Specjalną za wieloletnie rozsławianie naszego powiatu na świecie.
   Jak sam kompozytor przyznaje wpływ na jego postawę moralną i wybór drogi życiowej mieli dziadkowie, rodzice i nauczyciele. Z wielką serdecznością Pan Mariusz Dubaj wspomina uczących go wybitnych pedagogów naszego liceum, do których należą:

Halina Mamona (ur. 1928) – mama aktorki warszawskiego Teatru Współczesnego, Marii Mamony. Wzbudziła we mnie fascynację poezją romantyczną, w tym szczególnie Mickiewiczem. Czuwała nad moją edukacją humanistyczną od 5 klasy szkoły podstawowej aż do matury.

Feliksa Kociuba (ur. 1934) – renomowana nauczycielka języka rosyjskiego, pełna umiłowania dla kultury tego kraju i zaangażowania wobec młodzieży. Zajęcia z Nią miałem podczas fakultetu językowego w klasie maturalnej liceum.

Edward Kyc - nauczyciel muzyki w liceum ogólnokształcącym, przez rok udzielał mi prywatnych lekcji gry na pianinie.

Franciszek Tchórzewski (1915-1987) – wybitny i niezwykle wysoko ceniony pedagog Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie, absolwent KUL, specjalista od wielu przedmiotów, w tym szczególnie łaciny. Miałem z nim jedno tylko zastępstwo, którego nigdy nie zapomnę. Profesor wykorzystał je do zapoznania klasy ze sposobami korzystania z książek.

   Według dr hab. Mariusza Dubaja bogactwo własnych doświadczeń staje się też zobowiązaniem do przekazywania ich młodemu pokoleniu. Dzięki temu następuje pomnażanie dorobku minionych i obecnych pokoleń wybitnych pedagogów.

 

   

Dziennik elektroniczny  

dziennik

   

pomnik

   

Facebook  

   
Copyright © 2024 I LO Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
© I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie