Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

logo-transparent10

   

Ranking Perspektywy 2019

   

Wojewódzkie zwycięstwo Jagiellończyków!

Opublikowano: czwartek, 02, maj 2019 17:33


    I, II i III miejsce zdobyły zespoły  I LO im. Wł. Jagiełły w Krasnymstawie, które wystartowały w VIII Konkursie Statystyczno-Demograficznym Sigma Kwadrat. Wojewódzkie finały konkursu odbyły się 26.04.2019 r. na Wydziale Ekonomicznym UMCS. Prace 9. uczniów I LO otworzyły im drzwi do finału, w którym licealiści konkurowali w testowych zmaganiach z wiedzy statystycznej i demograficznej. W czasie, gdy Jury sprawdzało zadania, zespoły uczniowskie wraz z nauczycielami uczestniczyły w interesującym wykładzie. O inflacji i deflacji oraz roli Banku Centralnego i Urzędu Statystycznego w gospodarce państwa opowiadała w barwny sposób Dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Lublinie p. Ilona Skibińska-Fabrowska.
     Podczas oczekiwania na werdykt emocje naszych zespołów sięgały zenitu, ponieważ Jury ogłaszało wyniki od ostatniego miejsca. Euforia wśród Jagiellończyków wybuchła po odczytaniu IV miejsca, bo okazało się, że są najlepsi!!!
     Opiekunami merytorycznymi zwycięskich drużyn byli: demografia – Anna Chmielewska, statystyka – Mariusz Kawecki i Katarzyna Nowacka.
I miejsce zajął zespół w składzie:
Julia Kwiecińska kl. IC, Arkadiusz Kłosowski kl. IIA, Filip Tarajko kl. IIA
Opiekunowie merytoryczni:
nauczyciel geografii – Anna Chmielewska, nauczyciel matematyki – Katarzyna Nowacka
II miejsce zespół w składzie:
Bartłomiej Fidecki kl. IB, Filip Kopańko kl. IB, Maciej Tkaczuk kl. IB
Opiekunowie merytoryczni:
nauczyciel geografii – Anna Chmielewska, nauczyciel matematyki – Mariusz Kawecki
III miejsce zespół w składzie:
Monika Adamiak kl. IB, Dominik Łusiak kl. IB, Tomasz Marek kl. IB
Opiekunowie merytoryczni:
nauczyciel geografii – Anna Chmielewska, nauczyciel matematyki – Mariusz Kawecki.

     Bardzo cenne nagrody (laptopy) to tylko niewielka część radości z konkursu. Poczucie zwycięstwa sprawia, że ambicje, wiara w siebie i apetyt na sukcesy rosną u młodego człowieka w niespotykanym tempie.

Gratulacje dla zwycięzców!

     Zapraszamy do naszego liceum! W kolejnych edycjach z Wami też pójdziemy po zwycięstwo.

 

Aby zachęcić do przyszłych edycji konkursu, pokażemy, że matematyka w statystyce nie jest trudna. Spróbujcie rozwiązać poniższe zadania:

1.    W niewielkim stawie żyły same karasie. Rybak wpuścił do stawu 20 płoci. Następnego dnia rybak zarzucił sieć i wyłowił 12 karasi oraz 4 płocie. Czy można na tej podstawie oszacować ile karasi żyło w stawie?
2.    Do stawu wpuszczono 30 szczupaków, które zjadały się nawzajem. Szczupak jest syty jeżeli zje dokładnie trzy inne szczupaki. Ile sytych szczupaków pozostanie w stawie?
3.    I jeszcze zadanie z serii matematycznych żartów: W jaki sposób w 10 boksach umieścić 11 koni, tak żeby każdy koń znajdował się w jednym boksie? Wydaje się to niemożliwe. Tymczasem istnieje sposób liczenia, który to gwarantuje.

                                   Autorem zadań jest nauczyciel matematyki Mariusz Kawecki

ROZWIĄZANIA W NASTĘPNYM ARTYKULE.

 

 

   

Dziennik elektroniczny  

dziennik

   

pomnik

   

Facebook  

   
Copyright © 2023 I LO Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
© I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie