Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

logo-transparent10

   

Ranking Perspektywy 2019

   

Damian Ćwikła - Laureatem Nagrody im. Jana i Heleny Stefańczyków - Steftleben w roku szkolnym 2018/2019

Opublikowano: środa, 01, maj 2019 19:28


     Laureatami zaszczytnej Nagrody im. Jana i Heleny Stefańczyków - Steftleben mają szansę zostać uczniowie kończący I Liceum Ogólnokształcące im. Wł. Jagiełły w Krasnymstawie, posiadający wybitne osiągnięcia w nauce oraz wykazujący aktywność w szeroko pojętej działalności społecznej. W tym roku szkolnym Kapituła Nagrody, po zapoznaniu się ze zgłoszonymi przez wychowawców klas maturalnych nominacjami, w wyniku tajnego głosowania wyłoniła zwycięzcę – ucznia klasy III C, Damiana Ćwikłę.

Treść laudacji wygłoszonej podczas uroczystego Pożegnania Absolwentów 2019,
przez wychowawczynię klasy III C, p. Annę Kowalską:

     Damian Ćwikła to uczeń bardzo zdolny, pracowity i sumienny. Jest człowiekiem, który kocha naukę. Pasjonują go zwłaszcza dziedziny matematyczno – ekonomiczne, ale wśród jego zainteresowań szczególne miejsce zajmuje również geografia. Taki właśnie profil klasy wybrał, kiedy będąc  jeszcze gimnazjalistą,  planował dalszą drogę edukacji.
    Lata spędzone w I Liceum Ogólnokształcącym  im. Wł. Jagiełły w Krasnymstawie  Damian poświęcił właśnie nauce, inwestując w swój rozwój intelektualny. Znajdowało to oczywiście potwierdzenie w jego bardzo dobrych i celujących ocenach cząstkowych i końcoworocznych. My, nauczyciele, z wielką radością obserwowaliśmy, jak z każdym rokiem uczeń ten wzrastał, poszerzał własne horyzonty myślowe i wciąż udowadniał nam, że  stać  go na  jeszcze więcej.
    W każdym roku szkolnym  utrzymywał  się na pozycji najlepszego ucznia w klasie i zasilał grono najzdolniejszych uczniów w szkole.


Damian ukończył liceum ze średnią ocen: 5,25, zaś średnia jego ocen ze wszystkich przedmiotów realizowanych w liceum wynosi: 4,82.
    Na koniec każdego semestru otrzymywał w pełni zasłużoną ocenę wzorową z zachowania. Powaga,  takt, wysoka kultura osobista, zawsze nienaganne zachowanie to niewątpliwie wizytówka Damiana.

     W trakcie swojej edukacji w liceum Damian godnie reprezentował naszą szkołę w następujących olimpiadach i konkursach:
- I etap Olimpiady “Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”, w której zajął I miejsce w szkole; 
- Udział w etapie szkolnym i awans do etapu okręgowego  XXX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej;
- Udział w II etapie V edycji Konkursu Języka Niemieckiego "An der KUL ist Deutsch cool";
- I MIEJSCE W VII LUBELSKIM KONKURSIE STATYSTYCZNO - DEMOGRAFICZNYM SIGMA KWADRAT ( wraz z drużyną z klasy III C);
- I miejsce w szkolnym konkursie “Mistrz Matematyki”;
- Udział w II etapie(okręgowym) Ogólnopolskiej Olimpiady “O Diamentowy Indeks AGH” z matematyki;
- Udział w II etapie(okręgowym) Olimpiady Geograficznej ( w pierwszym etapie tej Olimpiady   praca Damiana  była oceniona jako najlepsza w województwie lubelskim pod względem merytorycznym);
- Udział w II etapie(okręgowym) Olimpiady Przedsiębiorczości;

I najważniejsze osiągnięcie:
- Laureat  III stopnia XII Ogólnopolskiej Olimpiady “O Diamentowy Indeks AGH” z geografii z elementami geologii ;
Zdobycie tytułu laureata olimpiady przedmiotowej to największe wyzwanie dla ucznia szkoły ponadgimnazjalnej, któremu sprostał ku radości jego opiekuna merytorycznego, p. Anny Chmielewskiej, nauczycielki geografii.

- Uczeń osiągnął celującą ocenę końcoworoczną z matematyki i geografii;

 Damian chętnie angażował się również w działania społeczne:
- Brał udział w uroczystościach powiatowych  - 11 listopada 2016 r. składał  wieniec
na cmentarzu w imieniu Związku Inwalidów Wojennych;
- Reprezentował szkołę na Gali Przedsiębiorczości, wraz z opiekunem, p. Sylwią Wójcik-Wilkołazką,  odbierał nagrodę wręczaną najaktywniejszym szkołom, biorącym udział w akcji „Dzień Przedsiębiorczości”;
- ofiarnie angażował się w akcje charytatywne (organizowane na terenie szkoły), takie jak „Góra grosza” czy „Szlachetna paczka”;
- podczas przygotowywania części artystycznych, w których występowała klasa, Damian nigdy nie uchylał się od powierzanych mu zadań.

    Zespół klasowy darzył Damiana zaufaniem i sympatią.  Funkcjonował bowiem w tej grupie jako klasowy autorytet w dziedzinach ścisłych. Uczeń ten dał się poznać jako chłopiec bardzo uczynny, otwarty na potrzeby innych, chętnie pomagał w nauce tym, którzy go o to prosili. Lubił dzielić się swoją wiedzą z innymi. Na lekcjach geografii chętnie przygotowywał różnorodne prezentacje multimedialne, występując w roli wykładowcy, objaśniającego swoim rówieśnikom trudne zagadnienia przyrodnicze.

    Damian chciałby podjąć dalszą naukę w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jestem przekonana, że będzie wybitnym studentem tej szacownej uczelni. To typ intelektualisty, umysł olimpijczyka… Interesują go zagadnienia polityczne, ale też nowinki technologiczne. Lubi prowadzić rozmowy na tematy naukowe, posiada wiedzę ponadprogramową, ma szerokie zainteresowania, a także orientację w zagadnieniach współczesnego świata. Na wszystkich lekcjach z łatwością rozwiązywał zadania o wyższym poziomie trudności. Z sukcesami uczył się języków obcych, osiągnął oceny bardzo dobre z j. angielskiego i niemieckiego. Charakter tego ucznia nacechowany jest poczuciem obowiązku i pracowitością, silną motywacją i zapałem do nauki, ale też wewnętrznym zdyscyplinowaniem oraz wytrwałością intelektualną.
    Postawa Damiana jako ucznia szkoły ponadgimnazjalnej w pełni prezentuje oczekiwaną sylwetkę absolwenta I Liceum im. Wł. Jagiełły w Krasnymstawie.

     Damianie, w imieniu całego Grona Pedagogicznego, z całego serca gratuluję Ci tak pięknej nagrody i życzę, aby spełniły się wszystkie Twoje zamierzenia i plany!
Na koniec chciałabym przekazać Ci kilka lekcji od Alberta Einsteina:
„ Podążaj za swoją ciekawością.
Bądź wytrwały w tym, co robisz.
Używaj naturalnej mocy wyobraźni.
Pamiętaj, że wiedza rodzi się z doświadczenia.”

                                          Przemówienie Laureata Nagrody:

„Szanowni Państwo, Drodzy Nauczyciele I Liceum im. Wł. Jagiełły w Krasnymstawie,
Koleżanki i Koledzy!
     Trzy lata temu, kończąc gimnazjum stanąłem przed trudnym wyborem - wyborem szkoły ponadgimnazjalnej. W tamtym momencie nie byłem w stanie odpowiedzieć sobie na pytania: “Kim chcę być w przyszłości?”, “Czym chcę się zajmować?”.  Wybrałem I Liceum im. Wł. Jagiełły jako szkołę najlepszą w powiecie krasnostawskim. Pomyślałem wtedy, że to właśnie tutaj poznam odpowiedzi na powyższe pytania. Dziś mogę z radością powiedzieć, że nie pomyliłem się. Ostatnie trzy lata były bez wątpienia najowocniejszym okresem mojego życia. W tym czasie nie tylko przygotowałem się do matury, do której podejdę bez obaw, lecz również odkryłem i rozwinąłem swoje zainteresowania. Dzięki zebranemu w tych murach doświadczeniu przyszłość jawi mi się jako krąg nowych możliwości, ale też wyzwań,  których się nie lękam! W Liceum im. Wł. Jagiełły nauczyłem się, że dzięki ciężkiej pracy wszystko staje się osiągalne.
     Jestem niezwykle zaszczycony, iż mój wysiłek  edukacyjny został dostrzeżony i nagrodzony przez Kapitułę Nagrodą im. Jana i Heleny Stefańczyków - Steftleben. Dziękuję za to z całego serca, a jednocześnie obiecuję, iż to wyróżnienie nie sprawi, że osiądę na laurach, lecz zmotywuje mnie do dalszej pracy.
 Sukces ma wielu ojców. Chciałbym teraz podziękować osobom, bez których dziś bym się tu nie znalazł.
Dziękuję całemu gronu pedagogicznemu za ciekawe i wartościowe lekcje, które wiele razy stawały się też lekcjami życia oraz za świetne przygotowanie do różnorodnych  konkursów, olimpiad, a przede wszystkim do matury;
W szczególności :
- Dziękuję Pani Annie Kowalskiej - mojej nauczycielce języka polskiego i wychowawczyni, która przez  trzy lata mojej licealnej drogi wspierała każdy mój projekt, i u której zawsze mogłem znaleźć wszelką pomoc;
- Dziękuję Pani Annie Chmielewskiej - mojej nauczycielce geografii oraz Pani Katarzynie Nowackiej -  nauczycielce matematyki, które z wielkim zaangażowaniem i niejednokrotnie z poświęceniem własnego czasu wolnego przygotowały mnie nie tylko do matury, lecz również zachęcały, abym nie bał się podejmować wyzwań, jakimi były starty w olimpiadach przedmiotowych.  Pomoc Pań jest dla mnie nieoceniona!
- Dziękuję Pani Ewie Domańskiej - mojej nauczycielce przedsiębiorczości, dzięki której już w pierwszej klasie zainteresowałem się tą dziedziną nauki.
- Dziękuję też Pani Sylwii Wójcik-Wilkołazkiej za pomoc w przygotowaniu do olimpiady przedsiębiorczości w klasie trzeciej.
     Chciałbym również podziękować wszystkim moim rówieśnikom, zwłaszcza uczniom z klasy IIIC, którzy zawsze wspierali mnie i motywowali w dążeniu do celu.
Koleżanki i koledzy - życzę wam sukcesów  na maturze! Jestem przekonany, że ten wspaniały   czas  spędzony w Liceum im. Wł. Jagiełły na długo pozostanie w naszych sercach!
     Na koniec jeszcze raz dziękuję Kapitule za tak zaszczytne wyróżnienie! Przyrzekam, że nie zawiodę pokładanych we mnie nadziei.  Pozostanę wierny słowom klasyka : „aby drogę mierzyć przyszłą,/ Trzeba koniecznie pomnieć, skąd się wyszło!”    
    Obiecuję zatem,  że  zawsze  będę godnie  reprezentować  I Liceum Ogólnokształcące im. Wł. Jagiełły w Krasnymstawie.
     Na ręce Pani Dyrektor Edyty Fideckiej chciałbym złożyć ten skromny bukiet jako wyraz mojej wdzięczności za lata pobieranej w tej szkole nauki. Dziękuję!”

 

   

Dziennik elektroniczny  

dziennik

   

pomnik

   

Facebook  

   
Copyright © 2023 I LO Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
© I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie