Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

logo-transparent10

   

Ranking Perspektywy 2019

   

Wyjątkowe spotkanie z krasnostawskim pasjonatem – regionalistą, doktorem Leszkiem Janeczkiem

Opublikowano: środa, 27, marzec 2019 09:54


                                                          Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości,
                                                          ten nie jest godzien szacunku,
                                                          teraźniejszości ani prawa do przyszłości.
                                                                                              Józef Piłsudski

     19 marca 2019 r. uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły wraz z opiekunami: panią dyrektor Edytą Fidecką, panią Anną Chmielewską, panią Anną Kosmowską uczestniczyli w spotkaniu z cyklu "Seryjne Historie" w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie. Założeniem cyklu są spotkania z osobami, które mają oryginalne podejście do badań historycznych oraz pasjonują się historią małej ojczyzny – społeczności lokalnej. Prelekcja była przeznaczona dla młodzieży szkolnej i została zaprezentowana przez dr. Leszka Janeczka - krasnostawskiego lekarza, absolwenta I LO, który jest zafascynowany dawnymi dziejami miasta i regionu. Doktor Janeczek informacje o starszych losach miasta zdobywa przede wszystkim poprzez rozmowy ze świadkami historii, dzięki czemu jest ona bardziej interesująca i wiarygodna.


     Podczas prelekcji można było usłyszeć najbardziej intrygujące opowieści z czasów II wojny światowej w powiecie krasnostawskim i samym Krasnymstawie. Pan Janeczek opowiadał między innymi o losach żydowskiej rodziny Michela Scholsona, o codziennym życiu w okupowanym Krasnymstawie czy o historii niemieckich szpiegów, którzy tuż przed II wojną światową osiedlili się w powiecie krasnostawskim. Przypomniał również o nieludzkich czynach gestapowskich zbrodniarzy wojennych - Ludwiga Klemma i Kurta Englesa.
Spotkanie było bardzo interesujące, ze względu na duże zainteresowanie zostanie powtórzone 6 kwietnia o godz. 17.00. Polecamy, naprawdę warto posłuchać ciekawej gawędy o historii miejsc nam wszystkim bardzo bliskich!
                                                        Natalia Soczyńska z klasy IA

Zdjęcia udostępniono dzięki uprzejmości Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie

 

   

Dziennik elektroniczny  

dziennik

   

pomnik

   

Facebook  

   
Copyright © 2023 I LO Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
© I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie