Nie jesteś sam… O kursie szkoleniowym „Let it be, 2 Shared Wisdom”
Dzięki współpracy naszego liceum z zamojskim stowarzyszeniem HEureka Generator,w dniach od 3 do 13 września 2018 r. przedstawicielka nauczycieli z naszej szkoły – p. Monika Kwiecień (nauczyciel j. angielskiego) miała możliwość uczestniczenia w kursie szkoleniowym, pod nazwą: „Let it be, 2 Shared Wisdom”, który odbył się w małej miejscowości Romhany na Węgrzech. W wydarzeniu wzięli udział reprezentanci dziewięciu krajów europejskich: Grecji, Bułgarii, Włoch, Czech, Rumunii, Macedonii, Holandii, Węgier i Polski. Szkolenie skierowane było do osób pracujących z młodzieżą: wychowawców kolonijnych, nauczycieli zatrudnionych w tradycyjnej europejskiej szkole, mających doświadczenie w pracy w krajach azjatyckich, pracowników organizacji pozarządowych, korzystających głownie z nieformalnych metod, ale też wychowawców w ośrodkach pomocy społecznej. Każdy kraj reprezentowało dwóch uczestników. Nasza „wysłanniczka” szkoliła się wraz z panią Katarzyną Kurowską, członkinią HEureki.
Celem szkolenia było podniesienie jakości pracy wyżej wspomnianych grup poprzez wprowadzenie i możliwość przećwiczenia nowej metody (peer group supervision), która wspiera pracę osób mających do czynienia z młodzieżą i nie tylko, pomaga rozstrzygnąć trudne kwestie, związane z podopiecznymi, wpływa na prawidłowe relacje w miejscu pracy, a tym samym zapobiega wypaleniu zawodowemu.
Uczestnicy szkolenia mieli możliwość bliższego zapoznania się z właściwościami pracy w charakterze trenera, osoby wspomagającej proces edukacyjno-wychowawczy, edukatora i mentora. Przeprowadzono warsztaty na temat: „Jak budować motywację i zaufanie w grupie?” oraz podjęto dyskusję nad różnymi metodami pracy w grupie, takimi jak: refleksja, informacja zwrotna, współczucie, intuicja, mediacja.
Istotnym jest fakt, iż w głównej mierze korzystano z nieformalnych metod edukacyjnych, co sprawiło, że szkolenie było prawdziwą przyjemnością! Dużo czasu poświęcono na autorefleksję i ewaluację swojej pracy, dokonywaną poprzez analityczne i krytyczne myślenie. Nie trzeba dodawać, iż tego typu wyjazdy są świetną okazją do nawiązania nowych znajomości, podzielenia się własnym doświadczeniem, rozwinięcia się pod względem komunikacji międzykulturowej, jak również pod względem posługiwania się językiem angielskim.
Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Co-Efficient z Budapesztu w ramach europejskiego programu Erasmus+, Akcja Kluczowa 1, sektor ‘Młodzież’. Polskim partnerem projektu było Stowarzyszenie HEureka Generator.
Monika Kwiecień