W świat bajki z profesorem Romanem Doktórem
Relacje ze spotkania z prof. Romanem Doktórem
A cóż to jest za bajka? wszystko to być może;
Prawda; jednakże ja to między bajki włożę
Ignacy Krasicki
Uczymy się od najlepszych, czyli kolejna lekcja uniwersytecka w Jagielle!!!
19 marca 2018 r. po raz kolejny mieliśmy możliwość uczestniczyć w zajęciach przeprowadzonych przez prof. dr hab. Romana Doktóra, pracownika naukowego Instytutu Filologii Polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Podczas spotkania poddaliśmy gruntownej lekturze utwory słynnych pisarzy oświeceniowych: Ignacego Krasickiego oraz Stanisława Trembeckiego. Na wstępie pan Profesor przybliżył nam dokładnie zagadnienia dotyczące kierunków artystycznych charakterystycznych dla literatury XVIII wieku.
Następnie zajęliśmy się komparatystyką : dokonaliśmy interpretacji porównawczej dwóch bajek: „Wilk i baranek” (S.Trembeckiego) oraz „Wilk i baran” (I. Krasickiego). Wyposażeni w doświadczenia po ostatnim spotkaniu, z pomocą Pana Profesora dokonaliśmy analizy podanych utworów oraz przeprowadziliśmy dyskusję na temat wymowy, budowy i cech obu tekstów. Po raz kolejny uczniowie wykazali się otwartością i chęcią do działania, dzięki czemu zajęcia wcale się nie dłużyły, chociaż trwały dwie godziny.
Mamy nadzieję, że będziemy mieli szansę jeszcze nie raz uczestniczyć w tak nietypowych i fascynujących lekcjach.
Uczestniczka zajęć, Aleksandra Rękas z klasy IIB
W świat bajki z profesorem Romanem Doktórem
19.03.2018 uczniowie naszej szkoły kolejny raz mogli uczestniczyć w nietypowej lekcji języka polskiego, którą poprowadził prof. dr hab. Roman Doktór z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Spotkanie odbyło się poza oficjalnym harmonogramem projektu „Książka z plecaka”. Wybitny naukowiec po zakończeniu poprzednich zajęć wyraził chęć ponownego kontaktu z naszymi humanistami. Także uczniowie prosili o zorganizowanie kolejnych zajęć. Tym razem Pan Profesor przygotował wykład dotyczący bajki oświeceniowej. Uczestnicy mogli analizować i interpretować teksty Stanisława Trembeckiego oraz Ignacego Krasickiego .
Na początku spotkania Pan Profesor przedstawił uczniom wiadomości teoretyczne o oświeceniu, a także zapoznał ich z autorami tej epoki oraz zaznajomił z najważniejszymi elementami, które muszą zawierać się w bajce, czyli morałem i alegorią. Wszyscy uważnie słuchali, a także notowali potrzebne informacje, gdyż gość w niezwykle pasjonujący sposób prowadził wykład, dzięki czemu nasi licealiści mogli poczuć się jak prawdziwi studenci. Kolejnym punktem programu była analiza i interpretacja utworu ,,Wilk i baranek” Stanisława Trembeckiego. Uczniowie chętnie dyskutowali i zadawali pytania, a prowadzący za każdym razem odwoływał się do ich wypowiedzi. Pan Profesor zaprezentował uczestnikom utwór Ignacego Krasickiego, porównując teksty obydwu autorów. Zaznaczył, iż ich style literackie i pomysł na bajkę Ezopa są zupełnie inne, a jednak tak samo ciekawe i wartościowe. Na koniec prowadzący przeczytał jeszcze dwa utwory przedstawiające tę samą historię i krótko je omówił.
Wszyscy uczniowie byli zafascynowani wypowiedziami Pana Profesora. Czekamy z niecierpliwością na kolejne spotkanie!
Uczestniczka zajęć, Kinga Malec z klasy Ibh