Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

logo-transparent10

   

Ranking Perspektywy 2019

   

Licealiści uczą się przedsiębiorczości na Litwie

Opublikowano: wtorek, 12, grudzień 2017 23:10


    

     Od 1 do 10 grudnia 2017 r. uczennice klasy III C z I Liceum im. Wł. Jagiełły
w Krasnymstawie (Paulina Kostrzanowska i Martyna Gawron), pod opieką nauczycielki j. angielskiego, pani Moniki Kwiecień wzięły udział w europejskim projekcie Erasmus + pod nazwą: My, przedsiębiorcy. Wyjazd został zorganizowany wspólnie z nauczycielami i młodzieżą z II LO im. C.K. Norwida, dzięki współpracy ze stowarzyszeniem HEureka Generator.
     W wymianie młodzieży, która odbyła się na Litwie, w małej miejscowości położonej niedaleko Trok,uczestniczyli przedstawiciele sześciu krajów europejskich: Włoch, Bułgarii, Łotwy, Chorwacji, Litwy i Polski. Celami projektu było nabycie wiadomości i umiejętności pozwalających na planowanie i realizowanie postaw przedsiębiorczych, pogłębianie wiedzy dotyczącej marketingu i jego znaczenia przy prowadzeniu działalności gospodarczej, ale także poznanie realiów funkcjonowania młodego przedsiębiorcy na rożnych rynkach europejskich.

 

Równie ważną rzeczą było  zwiększenie  w uczestnikach poczucia pewności siebie, dodania im wiary we własne możliwości związane z otwarciem własnego przedsiębiorstwa. Warto dodać, iż zajęcia prowadzone były metodami edukacji pozaformalnej (ang. non-formal education), w której nacisk położony jest na kreatywność uczestników oraz indywidualne i grupowe zaangażowanie, co szczególnie przypadło do gustu uczniom przyzwyczajonym do tradycyjnego systemu nauczania.
     Pracę rozpoczęliśmy od budowania ducha zespołu poprzez gry i zabawy, których celem było otwarcie się młodych ludzi na nowe wyzwania. Uczestnicy, początkowo sceptycznie nastawienie do  tematyki projektu, bardzo zaangażowali się w pracę nad swoimi zadaniami, a następnie chętnie prezentowali wypracowane rezultaty przed innymi grupami. Ów projekt niewątpliwie zwiększył w uczniach poczucie własnej wartości
i pewności siebie. Uczestnicy wymiany mieli też okazję poznać kulturę i zwyczaje panujące w innych krajach podczas wieczornych prezentacji. Zwieńczeniem projektu była ceremonia wręczenia certyfikatów Youthpass, czyli dyplomów świadczących o ukończeniu warsztatów prowadzonych metodami edukacji pozaformalnej. Trzeba przyznać, że uczniowie niechętnie wracali do kraju i już nie mogą doczekać się kolejnych edycji wymiany młodzieży!

     Projekt realizowany był w ramach europejskiego programu Erasmus+, Akcja Kluczowa 1, sektor ‘Młodzież’. Polskim partnerem projektu było zamojskie stowarzyszenie ‘HEureka Generator’, które współpracuje z I Liceum Ogólnokształcącym im. W. Jagiełły w Krasnymstawie i II Liceum Ogólnokształcącym im. C. Norwida
w Krasnymstawie.

                                                                                    
                                                                           Monika Kwiecień

   

Dziennik elektroniczny  

dziennik

   

pomnik

   

Facebook  

   
Copyright © 2023 I LO Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
© I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie