Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

logo-transparent10

   

Ranking Perspektywy 2019

   

Niezapomniane wrażenia!

Opublikowano: wtorek, 09, grudzień 2014 11:28



3 grudnia uczniowie klasy II a, II c i III b pod opieką pani Anny Król, pani Elżbiety Tomaszewskiej i pana Mirosława Patejuka odwiedzili stolicę.
Uczniowie razem z opiekunami rozpoczęli zwiedzanie od Muzeum Historii Żydów Polskich. Wystawa stała obejmuje 1000 lat historii Żydów polskich – od średniowiecza do współczesności.

Zwiedzający poznają odpowiedzi na pytania: jak Żydzi pojawili się
w Polsce? W jaki sposób nasz kraj stał się centrum żydowskiej diaspory i domem największej społeczności żydowskiej na świecie? Jak przestał nim być i jak odradza się tu życie żydowskie? Wystawa składa się z ośmiu galerii, które na powierzchni ponad 4000 m2 opowiadają o kulturze i dziedzictwie polskich Żydów, z których czerpią Polska i świat. My mieliśmy okazję obejrzeć 3 galerie: Na żydowskiej ulicy (1918–1939), Zagłada (1939–1945), Po wojnie (1944 do dziś). Niezwykłe wrażenie wywarła Galeria „Ulica”, która znajduje się w miejscu, w którym przed II wojną światową była ul. Zamenhofa – główna arteria zamieszkałej głównie przez Żydów dzielnicy północnej. Nie pozostało to bez wpływu na kształt galerii. Jej główną osią jest ulica, której pierzeje tworzą multimedialne fasady kamienic. Na nich wyświetlane są prezentacje, dotyczące najważniejszych tematów poruszanych we wszystkich przestrzeniach galerii. Z ulicy zwiedzający będą mogli wejść
w bramy kamienic, gdzie w kolejnych częściach galerii odkryją bogate życie kulturalne
i polityczne tego okresu, zapoznają się z problemami życia codziennego prowincjonalnych miast Polski oraz dorastania nowego pokolenia Żydów urodzonych w niepodległej Polsce. Przez chwilę mogliśmy również zastanowić się nad okrucieństwem wobec Żydów w czasie II wojny światowej, kiedy przechodziliśmy przez galerię „ Zagłada”, główna część wystawy poświęcona jest właśnie gettu warszawskiemu. Kultura i historia Żydów zajmują ważne miejsce w świadomości Polaków.
Następnym punktem naszej wycieczki była Niewidzialna Wystawa. Jest to wyjątkowa interaktywna podróż w niewidzialny świat, podczas której mogliśmy wypróbować, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku – wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, węchu, równowagi. Po wystawie oprowadzali nas niewidomi Przewodnicy- wspaniali, otwarci ludzie, którzy nie boją się wyzwań codziennego życia, studiują, pracują i cieszą się
z każdej chwili. Przez 60 minut poznawaliśmy jak poruszać się po 30 metrowym mieszkaniu, po ruchliwej ulicy czy też w leśniczówce. Za pomocą dotyku rozpoznawaliśmy rzeźby
w galerii a na koniec mogliśmy porozmawiać z naszymi przewodnikami w kawiarni. Wszystko oczywiście odbywało się w głębokiej ciemności. Była to niesamowita lekcja pokory, szacunku wobec drugiego człowieka. Mogliśmy przekonać się z jakimi trudnościami spotykają się osoby niewidome, ale też mogliśmy stwierdzić, że świat jest piękny, że możemy wykorzystywać do jego poznania inne zmysły. W tych ciemnościach doszliśmy do wniosku jak bardzo potrzebny jest nam drugi człowiek, jego życzliwość i pomoc. To wyjątkowe miejsce, które polecamy każdemu, aby mógł się na chwilę zatrzymać i pomyśleć o otaczającej rzeczywistości.
I na koniec wycieczki czekała nas wizyta w Och Teatrze. I chyba możemy stwierdzić, że spektakl „Mayday” to jedna z najlepszych na świecie komedii. Historia londyńskiego taksówkarza bigamisty, któremu przez lata udaje się bezkolizyjnie lawirować między dwiema kochającymi go żonami. Na skutek wypadku ulicznego jego tajemnica wychodzi na jaw, wywołując lawinę komplikacji. Prze ponad 2 godziny bawiliśmy się świetnie, śmiechom
i oklaskom nie było końca, zwłaszcza, że obsada spektaklu była doborowa. Wystąpili: Maria Seweryn, Monika Fronczek, Rafał Rutkowski, Maciej Wierzbicki, Artur Barciś, Adam Krawczuk, Stefan Friedmann i Michał Breitenwald. Aż szkoda było wracać do szkolnej rzeczywistości. Może więc na wiosnę jeszcze raz wybierzemy się do Warszawy?

 

   

Dziennik elektroniczny  

dziennik

   

pomnik

   

Facebook  

   
Copyright © 2024 I LO Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
© I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie