Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

logo-transparent10

   

Ranking Perspektywy 2019

   

XIV Lubelski Festiwal Nauki

Opublikowano: sobota, 14, październik 2017 18:49


     29 września 2017 roku uczniowie z klasy I b wraz z Panią Dyrektor Edytą Fidecką, Panią Elżbietą Kargul oraz Panią Magdaleną Sadowską wzięli udział w XIV Lubelskim Festiwalu Nauki.
W Lublinie klasa została podzielona na dwie grupy według swoich profili nauczania.
Klasa biologiczno – chemiczna, pod opieką p. Fideckiej i p. Kargul, na pierwszy wykład o tym, jakie znaczenie dla człowieka miały i mają rośliny udała się na jeden z wydziałów Uniwersytetu Medycznego, gdzie z  ogromnym zainteresowaniem wysłuchała naukowego wywodu, a następnie z dużą przyjemnością aktywnie oglądała preparaty roślin pod mikroskopem.

 

Cóż może być ciekawszego dla biologa niż poznawanie świata od tej właśnie strony! Ważnym punktem dnia było także oglądanie profesjonalnego laboratorium, w którym wykonywane są przeróżne badania. Następnie grupa przejechała do kolejnego wydziału tego Uniwersytetu, gdzie wzięła udział
w równie wartościowym wykładzie o krwi człowieka. Swoją wycieczkę klasa „biol-chem" zakończyła  wykładem na Uniwersytecie Przyrodniczym, dotyczącym pyłków roślin, które również można było obejrzeć pod mikroskopem! Uczniowie zwiedzili też Bibliotekę Uniwersytetu Przyrodniczego.
     Klasa humanistyczna, pod opieką p. Sadowskiej, udała się w tym czasie na Katolicki Uniwersytet Lubelski, biorąc udział w zajęciach, które dotyczyły piosenek w języku angielskim  (oczywiście wszystkie treści prezentowane były tylko w tym języku). Klasa wykazała się naprawdę dobrą znajomością j. angielskiego, jedna z naszych uczennic - Julia Łusiak wygrała płytę za bezbłędne  odgadnięcie słówek! Po tych zajęciach uczniowie udali się na UMCS na Wydział Humanistyczny, tam w pięknej auli wysłuchali pierwszego wykładu z okazji tzw. Hieronimek (święta tłumaczy). Później klasa wysłuchała minirecitalu Karoliny Kosior, studentki UMCS, która zaśpiewała w języku niemieckim, angielskim i polskim autorską piosenkę. Następnie, w tym samym miejscu  wysłuchano wykładu o tym, czy tłumacz automatyczny zastąpi kiedyś człowieka?

Trzeba przyznać, że uczniowie obu profili byli bardzo zadowoleni z tak pożytecznie spędzonego czasu!

                                                                                   Kacper Konofał, kl. IB


A oto kolejna relacja z wydarzeń tego dnia!

Po przyjeździe do Lublina  udaliśmy się na Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Medycznego
na warsztaty pod nazwą „Etnobotanika inaczej, czyli rzecz o przyczynach bliskiego związku człowieka z rośliną”. Dowiedzieliśmy się o historii ziołolecznictwa, badaliśmy też właściwości zarówno lecznicze, jak i trujące różnych roślin. Zobaczyliśmy pod mikroskopem przekrój łodyg niektórych roślin i zarodniki, które pod wpływem wilgoci zwijały swoje rzęski. Wszyscy je zobaczyli oprócz mnie, gdyż jako jedyna potrafiłam odpowiednio w nie dmuchnąć, by ich nie zrzucić, a jedynie nawilżyć!
     Około godziny 11.30 pojechaliśmy na I Wydział Lekarski UM, aby posłuchać wykładu :„Zobacz swoją krew pod mikroskopem”. Tu obejrzeliśmy prezentację multimedialną, dzięki której nauczyliśmy się wielu nieznanych nam dotąd ciekawostek o krwi, jej rodzajach, skomplikowanej budowie i właściwościach każdego elementu jej składu.
     Po godzinie 12.00 poszliśmy do Biblioteki Głównej. Zwiedziliśmy cały gmach i dowiedzieliśmy się, jak znaleźć tam książkę z interesującej nas dziedziny nauki. Zabrano nas nawet na piętro -1, gdzie regały miały specjalne korby, dzięki którym przesuwały się, tworząc przejścia. Rzecz, która się tam znajdowała, a której nie było na wyższych piętrach to prace doktorskie absolwentów Uniwersytetu Przyrodniczego.
Na końcu udaliśmy się na Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu - na wykład: „Najpiękniejsze jest niewidoczne dla oczu, tajemnice ziaren pyłu”. Rozmawialiśmy tam o alergenach i ich specyfice. Dostaliśmy próbki różnych pyłków, by porównać ich budowy oraz wielkość. Mieliśmy również możliwość samodzielnego sporządzenia własnej próbki.
     O godz. 15.00 wszyscy spotkaliśmy się pod V Liceum Ogólnokształcącym im Marii Skłodowskiej-Curie i udaliśmy się w drogę powrotną.

                                                                                 Wiktoria Duda, kl. 1B

   

Dziennik elektroniczny  

dziennik

   

pomnik

   

Facebook  

   
Copyright © 2024 I LO Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
© I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie