Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

logo-transparent10

   

Ranking Perspektywy 2019

   

Magiczny Kraków i godny pamięci Oświęcim

Opublikowano: wtorek, 29, listopad 2016 13:00



                                                            „Kraków nasz stary to gród pamiątek,
                                                             gród wielkiej chwały i wielkości.
                                                            Stąd dziejów naszych snuje się wątek,
                                                            tu królów naszych spoczęły kości.”                                                                                         Władysław Bełza

                                                          „Auschwitz – pamięć dla przyszłości.”

    W dniach 24 i 25 listopada odbyła się wycieczka licealistów Jagiełły do Krakowa i Oświęcimia. Wzięli w niej udział uczniowie klas: II a, II c, I b (łącznie 53 osoby) wraz z opiekunami: p. Anną Kosmowską, p. Tamarą Koterwas, p. Dorotą Matysiak i p. Katarzyną Nowacką.
    Pierwszego dnia wycieczki, około godziny 6 nasza naprawdę duża grupa wyjechała spod budynku szkoły. Po kilkugodzinnej podróży nasz autokar dotarł do Krakowa.

Około godziny 12 spotkaliśmy się z panią przewodnik (dziwiliśmy się akcentowi inicjalnemu pani Roksany), która oprowadziła nas po zabytkowej starówce miasta tzw. Traktem Królewskim. Obejrzeliśmy między innymi piękny witraż Stanisława Wyspiańskiego „Stań się”, Kościół Mariacki, Bramę Floriańską, Collegium Maius. W trakcie zwiedzania mieliśmy chwilę wolnego czasu na zakup pamiątek. Wreszcie dotarliśmy na słynny Wawel, który wywarł na nas ogromne wrażenie. Najpierw zwiedziliśmy Katedrę i krypty w podziemiach, na chwilę zatrzymaliśmy się przy grobie pary prezydenckiej. Następnie obejrzeliśmy najcenniejszą część wawelskiego zamku – Komnaty Królewskie ze słynną na całym świecie kolekcją arrasów ostatniego Jagiellona, Zygmunta Augusta.

    Około godziny 17 pieszo dotarliśmy do Schroniska Młodzieżowego, gdzie zjedliśmy obiad i szybko przygotowaliśmy się do wyjścia. Wieczorem, nieco zmęczeni wrażeniami i podróżą, obejrzeliśmy sztukę pt. „Arszenik i stare koronki” w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. To komedia w stylu Agathy Christie, brodwayowski przebój, grany nieprzerwanie od dziesiątek lat przy pełnej widowni. W rolach głównych – dwie wielkie damy polskiej sceny – Anna Polony i Urszula Popiel. Sztuka oczarowała nas dużą dawką czarnego humoru i nieoczekiwanymi zwrotami akcji. Po spektaklu obejrzeliśmy jeszcze krakowski rynek skąpany światłem i tętniący życiem…

    Rankiem drugiego dnia, rześcy i wypoczęci, po śniadaniu z żalem opuściliśmy magiczny Kraków, aby wyruszyć do Oświęcimia. Tam wraz z przewodnikami zwiedziliśmy muzeum Auschwitz – Birkenau. Odwiedziliśmy  budynki, w których znajdowały się liczne zdjęcia tego miejsca z czasów wojny. Mogliśmy tam także zobaczyć pozostałe po więźniach rzeczy osobiste, takie jak: okulary, buty, walizki, przedmioty codziennego użytku, ich zdjęcia oraz pomieszczenia, w których zmuszeni byli mieszkać. Następnie udaliśmy się pod ścianę straceń. Tam oddaliśmy hołd zamordowanym zapalając znicz. Po zwiedzeniu  Auschwitz przejechaliśmy autokarem do muzeum Birkenau. Wejście do niego stanowiła ogromna brama wjazdowa, przez którą kiedyś przejeżdżały pociągi przywożące więźniów z całej Europy. Na terenie tego obozu mieliśmy możliwość zobaczyć np. pozostałości po krematoriach i barakach mieszkalnych. Zwiedzanie Birkenau zakończyliśmy wizytą pod Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu, gdzie znajdowały się tabliczki w 17 językach. Tam również zostawiliśmy zapalony znicz. Wizyta w Auschwitz - był to chyba najtrudniejszy i najbardziej wymagający punkt wycieczki. Naszych wrażeń nie umieliśmy ani nazwać, ani opisać. Na długo zapamiętamy minutę ciszy, którą uczciliśmy ofiary obozu pod ścianą śmierci.

      Około godziny 15 nasz autokar wyjechał w drogę powrotną do Krasnegostawu.

    Jesienna wycieczka do Krakowa była bardzo intensywna, pouczająca i przyjemna, a wspomnienia w pamięci uczniów pozostaną wyraziste jeszcze przez długi czas. Wiosną marzy nam się kolejna eskapada…

                                                      I ja tam byłam, Małgorzata Chwil z klasy IIA

   

Dziennik elektroniczny  

dziennik

   

pomnik

   

Facebook  

   
Copyright © 2024 I LO Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
© I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie