„Jak przygoda to tylko w Warszawie…”
31 maja 2016 roku uczniowie klas Ia oraz IIa wraz z opiekunami: p. Anną Kosmowską i p. Ewą Domańską, wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Ze szkoły wyruszyliśmy o godzinie 7 rano. Pierwszym punktem programu była Szkoła Główna Handlowa. Jedna ze studentek w bardzo interesujący sposób opowiedziała nam o tym, jak wygląda nauka na tej uczelni oraz o warunkach, jakie należy spełnić, aby się tam dostać. Dowiedzieliśmy się, że absolwentami tej uczelni byli m.in. Leszek Balcerowicz, Ryszard Petru, czy Elżbieta Bieńkowska.
Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach na temat organizacji imprez, reklamy i pozyskiwania sponsorów. Po tak ciekawej prezentacji i warsztatach niektórzy z nas stwierdzili, że za kilka lat zagoszczą w murach tej wspaniałej uczelni.
Później udaliśmy się na Politechnikę Warszawską, gdzie z przewodnikiem zwiedziliśmy uczelniane muzeum. Poznaliśmy historię Politechniki i osób z nią związanych (m.in. Stanisława Staszica czy Bolesława Prusa). Obejrzeliśmy dawną aparaturę naukową, instrumenty badawcze oraz urządzenia techniczne, używanie na uczelni.
Po wizycie na dwóch najlepszych uczelniach technicznych w Warszawie pojechaliśmy do Muzeum Fryderyka Chopina. Mieści się ono w barokowym Zamku Ostrogskich, usytuowanym na skarpie wiślanej. Jest to najnowocześniejsze muzeum biograficzne w Europie. Mogliśmy obejrzeć najważniejsze pamiątki z życia naszego wybitnego kompozytora, a także posłuchać jego utworów. Niektórzy z nas tak zasłuchali się w muzykę Chopina, że nie mieli ochoty opuszczać tego muzeum. Jednak czas nas gonił. A następnym punktem programu były słynne Złote Tarasy. Mieliśmy tam około godzinę czasu wolnego. Zdążyliśmy zjeść bardzo „pożywny” posiłek (Mc Donald lub KFC) oraz zrobić drobne zakupy.
Po uczcie dla ciała przyszedł czas na ucztę dla duszy. Z galerii handlowej pojechaliśmy wprost do Teatru Komedia. Obejrzeliśmy tam sztukę komediową „Jak na wulkanie”. Obsada była do prawdy znakomita: Aleksandra Konieczna / Magdalena Wójcik, Grażyna Wolszczak, Agata Załęcka, Mirosław Baka / Tomasz Sapryk, Sebastian Cybulski, Jan Jankowski, Robert Rozmus, Przemysław Sadowski. Akcja tej sztuki odbywa się w staroświeckim hoteliku w stylu prowansalskim gdzieś pod Londynem. Przebywa tam małżeństwo sławnych aktorów. Oboje w tym samym czasie, lecz oddzielnie. Właściciel stara się za wszelką cenę zapobiec ich spotkaniu. Dalszego ciągu tej historii nie sposób opowiedzieć słowami. Można tylko dodać, że nie nudziliśmy się ani przez chwilę. Formuła tego spektaklu była dość nowatorska, lecz niewątpliwie ciekawa. Wywołała ona wśród nas sprzeczne emocje. Długo komentowaliśmy spektakl, z czego najbardziej zadowolona była wychowawczyni, która cieszyła się, że stajemy się bardzo świadomymi i wymagającymi odbiorcami sztuki.
Wycieczka w ciekawy sposób połączyła walory edukacyjne z dobrą rozrywką. Dopisała również pogoda i dobre humory. Co ważne, do domu wszyscy wrócili cali i zdrowi. Tak spędzony czas można uznać za bardzo udany. Na koniec warto dodać, że pomysł i organizacja wycieczki przebiegały wzorowo, dlatego też nie może zabraknąć serdecznych podziękowań dla organizatorów i opiekunów.
I ja tam byłam… Izabela Stasiuk z klasy IA