“Nie uchodzi, nie uchodzi…”, czyli bardzo udany popis aktorskich umiejętności uczniów I LO
Od dawna wiadomo, że licealiści I Liceum Ogólnokształcącego w Krasnymstawie to uczniowie bardzo utalentowani! Ostatnio mogliśmy podziwiać ich także jako aktorów, wcielających się w role bohaterów słynnej komedii Aleksandra Fredry pt. “Damy i Huzary”. Grupa ochotników gotowych do zmierzenia się ze sceniczną realizacją tej sztuki zebrała się już we wrześniu bieżącego roku szkolnego. Uczniowie, spotykając się w każdy piątek po lekcjach, doskonalili swoje umiejętności aktorskie pod okiem polonistek - pani Anny Kowalskiej oraz pani Doroty Matysiak, które były reżyserkami przedstawienia. Głównym celem przedsięwzięcia było rozwijanie talentów uczniowskich, wspieranie zainteresowań młodzieży oraz stworzenie spektaklu, poprzez który szkoła mogłaby podziękować mieszkańcom miasta i powiatu za otrzymywane wsparcie i życzliwość przez prawie 100 lat jej istnienia.
Gdy nadszedł dzień premiery, tj. 8 kwietnia 2016 r., wszyscy uczniowie Liceum mogli obejrzeć przedstawienie na deskach sceny Krasnostawskiego Domu Kultury. Tego dnia miały miejsce dwa występy, pierwszy - przedpołudniowy dla licealistów, kadry pedagogicznej I LO i zaproszonych gości, a także wieczorny - dla mieszkańców miasta. Na porannym występie wśród zaproszonych gości byli: Burmistrz Miasta Krasnegostawu Pani Hanna Mazurkiewicz, Przewodniczący Rady Miasta Krasnystaw Pan Edward Kawęcki, Rzecznik Prasowy Powiatu Krasnostawskiego Pan Sławomir Kamiński, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystki Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie Pan Marek Majewski, Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Krasnymstawie Pani Edyta Kisiel, Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie Pani Elżbieta Patyk, Wicedyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Krasnymstawie Pani Anna Bobryk, Dyrektor Zespołu Szkół Nr 4 w Krasnymstawie Pani Alicja Kasprzak- Żeżuła, , Dyrektor Zespołu Szkół Nr 5 w Krasnymstawie Pani Justyna Haładyj.
Sztuka osadzona w realiach XIX wieku opowiada o perypetiach, jakich doświadcza Major w wyniku niespodziewanej wizyty swoich sióstr. W dworku żołnierza na wsi wypoczywają jego przyjaciele – huzarzy. Odpoczynek w sielskim ustroniu umilają im polowania i gra w szachy. Kawalerski błogostan nie trwa jednak długo. Siostry w bezprecedensowy sposób realizują swoje plany, dotyczące ożenku Majora. Ten pomimo niechęci musi godnie przyjąć i ugościć niewiasty wraz z całą ich świtą.
Udział w przedstawieniu brali uczniowie z klas Ia, IIb, IIc oraz IIIb:
Major - Przemysław Sobieszczański
Rotmistrz – Arkadiusz Fidecki
Porucznik - Adam Franczak
Rembo - Paweł Goncikowski
Stary Huzar a jednocześnie Służący - Michał Sadowski
Kapelan - Wojciech Rogowski
Damy: Aniela - Agata Kawa, Orgonowa - Monika Mąka, Dyndalska – Sylwia Nosal
Zosia - Kinga Galewska
Służące: Fruzia - Adrianna Czubacka , Zuzia - Iga Dziurka, Józia - Magdalena Żurek.
Spektakl zrealizowano wyśmienicie! Uczniowie wspaniale oddali komiczny charakter sztuki Fredry. Częste zwroty akcji, dynamiczna gra aktorska, a także bardzo dobre dopasowanie tembru głosu, szybkości mówienia, gestykulacji czy mimiki do sytuacji sprawiały, że widzowie z zaciekawieniem śledzili poczynania Majora oraz miłosne podboje jego towarzyszy. Cała sala w jednej chwili rozbrzmiewała śmiechem lub z zainteresowaniem przysłuchiwała się planowanym intrygom sióstr przeciw bratu. Pomyślano nawet o efektach specjalnych, takich jak wystrzał z armaty strzelającej confetti w stronę publiczności, co stanowiło dodatkową atrakcję!
Wydaje się, że podczas teatralnej realizacji utworu słuszną decyzją było pozostanie przy tradycyjnej konwencji wraz z zachowaniem oryginalnych dialogów. Stara, dobra sztuka Aleksandra Fredry w połączeniu z młodzieńczą energią licealistów zaowocowała niesamowitą dawką kulturalnych rozkoszy, którymi mogliśmy się raczyć w dniu premiery.
Dzięki życzliwości dyrektora Krasnostawskiego Domu Kultury Pana Damiana Kozyrskiego i współpracy z tą placówką możliwy był dostęp do profesjonalnego nagłośnienia oraz oświetlenia, a także strojów charakterystycznych dla czasów powstania sztuki. Niewątpliwie scalenie wszystkich tych elementów podniosło atrakcyjność przedstawienia i pozwoliło odtworzyć koloryt epoki.
Szczególne wyrazy uznania należą się osobom zaangażowanym w sceniczną realizację tego przedsięwzięcia tj. Panu Andrzejowi Kostrzanowskiemu, odpowiedzialnemu za scenografię, Panu Radosławowi Drzazdze, Waldemarowi Chwilowi i naszemu uczniowi Radosławowi Lenardowi, zajmującym się oświetleniem sceny i oprawą muzyczną oraz Panu Waldemarowi Prucnalowi, który zapewnił materiały do przygotowania elementów dekoracji. Bardzo gorące podziękowania składamy również rodzinom naszych wspaniałych aktorów za przygotowanie strojów i wypożyczenie rekwizytów dopełniających całości scenografii. Wyrazy wdzięczności należą się także Pani Annie Ziemińskiej–Chojnackiej, nauczycielce w klasie fryzjerskiej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie oraz jej uczennicom za charakteryzację i stworzenie fryzur w klimacie fredrowskiej epoki.
Poczynając od genialnej gry aktorskiej, kończąc na oprawie scenicznej i zaangażowaniu wymienionych osób, musimy przyznać, że efekt, jaki osiągnięto, jest pierwszorzędny!
Na szczęście wszyscy, którzy nie mieli okazji obejrzenia spektaklu “Damy i Huzary” w dniu premiery, będą mieli taką możliwość podczas Nocy Muzeów 14 maja 2016 roku oraz 20 maja 2016 r., kiedy to planowany jest występ dla uczniów gimnazjów oraz 10 czerwca 2016 r.
Relację z premiery przygotowała Kornelia Banach, klasa IIIB
Zdjęcia wykonały: Izabela Stasiuk, klasa IA i Katarzyna Mróz, klasa IIB