A może studia za granicą?
„Jeśli nie macie zamiaru studiować anatomii, sztuki ,rysunku i perspektywy,
matematyki i estetyki oraz nauki o barwach, pozwólcie, że powiem wam,
iż jest to bardziej objaw lenistwa niż geniuszu.”
Salvador Dali
Wszyscy uczniowie klas maturalnych stoją przed być może najważniejszym w ich życiu wyborem, dotyczącym dalszej edukacji. W tej kwestii nasza szkoła stara się im pomóc, organizując spotkania z przedstawicielami różnych uczelni bądź organizacji.
Dnia 12 października gościliśmy w murach naszej szkoły pracownika „Kastu”, czyli organizacji, która jest oficjalnym przedstawicielem ponad 40 zagranicznych uczelni.
Reprezentantka tej firmy a jednocześnie nasza absolwentka – Magdalena Piątkowska opowiadała o możliwości podjęcia studiów za granicą m. in. w Danii, Holandii czy Szkocji. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, w jaki sposób aplikuje się na wybrane uczelnie i jakie dokumenty są do tego niezbędne. Okazuje się, że w procesie rekrutacji na zagraniczne studia najważniejsza jest osobowość oraz pragnienie samorealizacji w wybranych dziedzinach nauki. Studiowanie poza granicami swojego państwa wiąże się z doskonaleniem języków obcych oraz z przebywaniem w środowisku międzynarodowym, co korzystnie wpływa na rozwój osobisty młodego człowieka. Co ciekawe, na studia zagraniczne wcale nie trzeba wydawać fortuny! W większości uczelni, z którymi współpracuje „Kastu” nauka jest bezpłatna, a studenci mogą się ubiegać o wsparcie finansowe. Aplikacja przez tę organizację kosztuje tylko 100 złotych, a znacznie ułatwia odnalezienie się w procesie rekrutacyjnym na studia. Aż 96,4% aplikujących z pomocą „Kastu” zostaje przyjętych na wymarzone, zagraniczne uczelnie.
Spotkanie to było bardzo ciekawe i pozwoliło, nam, uczniom klas maturalnych na poszerzenie wachlarza możliwości dalszego rozwoju osobistego.
Karolina Kamińska , kl. III B