Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

logo-transparent10

   

Ranking Perspektywy 2019

   

Druga część warsztatów mikrobiologii środowiskowej

Opublikowano: sobota, 20, czerwiec 2015 16:41


   Po raz drugi mieliśmy przyjemność gościć panie z Instytutu Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk, z Zakładu Badań Systemu Gleba – Roślina, z Laboratorium Mikrobiologii Molekularnej i Środowiskowej. Była to druga część badań mikroorganizmów pochodzących z  różnych środowisk.
   Na początku przeprowadziliśmy eksperyment pod nazwą : „Izolacja DNA z truskawki”. Pani Profesor  na początku opowiedziała nam, jak będzie wyglądał przebieg doświadczenia, zapoznała nas z jego kolejnymi etapami oraz wprowadziła we wszelkie szczegóły, które pomogły nam zrozumieć,  co tak naprawdę należy do naszych zadań.


Izolacja DNA  to bardzo prosta, i jak się okazało,  skuteczna metoda wytrącania kwasów nukleinowych (DNA), pozwalająca na ujrzenie ich gołym okiem. Musieliśmy rozetrzeć owoce za pomocą moździerza, dodać wodę z solą i odrobinę płynu do mycia naczyń.  Następnie mieszaninę należało schłodzić i dolać do niej etanolu. Po chwili można było zaobserwować wytrącanie się kwasów nukleinowych u styku faz.
Eksperyment ten, choć łatwy, dał nam możliwość praktycznego zrozumienia wiedzy, przekazanej nam na lekcjach biologii.  Wyniki doświadczenia u jednych były słabo widoczne, a innym udało się doskonale wyizolować DNA z rośliny.
   Tego dnia poznaliśmy również wyniki badań próbek przygotowanych przez nas tydzień temu, przebadanych przez panie z Instytutu. Jak się okazało w powietrzu i wodzie  występuje wiele form życia. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć jak wyglądają ich skupiska  na naszych próbkach.  Niektóre przedstawiały niewiele mikroorganizmów, ale za to np. w wodzie ze stawu dało się zaobserwować bardzo duże kolonie organizmów, co świadczyło o dużym zanieczyszczeniu tej wody. To samo stwierdzono   w przypadku powietrza,  badania ustaliły, że jest ono bardzo zanieczyszczone głównie na korytarzu, w mniejszym stopniu -  w sali lekcyjnej i za oknem.
Równie interesujące wyniki dało wyodrębnianie mikroorganizmów amylolitycznych z warzyw, roślin i gleby. Podczas oglądania próbek, panie zaznajomiły nas z nazwami niektórych znanych mikroorganizmów. Wielkim zaskoczeniem był dla nas wynik analizy wymazów pobranych z powierzchni płaskich, takich jak szafka czy podłoga.  Mianowicie próbka z podłogi z kuchni zawierała w sobie pałeczkę okrężnicy, która prawdopodobnie została tam przeniesiona z łazienki.  Najciekawsze było jednak oglądanie wyników badań wymazów z naszych dłoni, włosów i innych przedmiotów.
    Kolejny raz miło spędziliśmy czas, aktywnie ucząc się interesujących nas rzeczy. Pozwoliło  to nam dużo zapamiętać i przypomnieć sobie zagadnienia z lekcji. Wszyscy  na koniec  dostali dyplomy uczestnictwa w warsztatach z mikrobiologii środowiskowej!
   Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor za zorganizowanie nam takiego spotkania. Nasze podziękowania kierujemy również pod adresem pracowników naukowych z Instytutu Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk. Panie,  które prowadziły warsztaty,  w bardzo przyjemny sposób przekazały nam  tajniki wiedzy biologicznej. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym uda się zrealizować więcej takich przedsięwzięć.
                                                                                                 Maryla Rewerska, kl. Ic

 

   

Dziennik elektroniczny  

dziennik

   

pomnik

   

Facebook  

   
Copyright © 2024 I LO Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
© I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie