Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

logo-transparent10

   

Ranking Perspektywy 2019

   

Analizujemy, badamy… uczymy się!

Opublikowano: poniedziałek, 15, czerwiec 2015 15:44


10.06.2015 r. klasa Ic wzięła udział w pierwszej części badań mikroorganizmów żyjących w różnych środowiskach. Spotkanie prowadziły panie: prof. dr hab. inż. Magdalena Frąc, mgr Karolina Oszust, mgr Agata Gryta i mgr Nina Bilińska – Wielgus, reprezentujące różne ośrodki naukowe: Instytut Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk, Zakład Badań Systemu Gleba – Roślina, Laboratorium Mikrobiologii Molekularnej i Środowiskowej.
Uczniowie przygotowywali próbki do badań, które w najbliższym czasie zostaną przeprowadzone przez naukowców w Instytucie. Pozwoli to poznać dokładnie wyniki, o których dowiemy się podczas drugiej części tych warsztatów. 

 

Wszyscy w pełni zaangażowali się w pracę. Byliśmy podzieleni na cztery kilkuosobowe grupy, każdej z nich przewodniczyła jedna z pań prowadzących, które bardzo ciekawie opowiadały o przeprowadzanych doświadczeniach.
W pierwszym poleceniu musieliśmy dokonać analizy mikrobiologicznej powietrza metodą sedymentacji Kocha oraz metodą zderzeniową. Została wówczas zaprezentowana obsługa aparatu Samplair. Następne zadanie miało na celu oznaczenie ogólnej liczebności bakterii w wodzie. Badana była woda wodociągowa, woda ze stawu, woda z kałuży, woda mineralna i woda ze studni. Pani Magdalenie Frąc pomagała szczególnie Zuzanna Gleń, Adrianna Krukowska i Piotr Pawelski.
Kolejne doświadczenia prowadziły do wyodrębnienia mikroorganizmów amylolitycznych z warzyw, roślin i gleby. Kontrolowaliśmy też stan higieniczny powierzchni płaskich metodą wymazów z szablonem (np. wymaz z ławki, z podłogi czy też z drzwi). Dla części osób bardzo interesująca była kontrola stanu higienicznego rąk metodą wymazów i wyodrębnianie mikroorganizmów z ręki, włosa i innych przedmiotów, choćby telefonu.
Podczas warsztatów mogliśmy zapoznać się z wieloma przyrządami używanymi w laboratoriach np. pipetą czy głaszczką. Każdy na wstępie dostał rękawiczki i fartuch, aby stworzyć w miarę sterylne warunki pracy. Mogliśmy się przez to poczuć jak prawdziwi profesjonaliści.

Nie zabrakło wsparcia naszej Pani Dyrektor Edyty Fideckiej, której serdecznie dziękujemy za zorganizowanie takiego spotkania. Podziękowania w główniej mierze należą się jednak paniom z Instytutu, które zechciały odpowiedzieć na zaproszenie Pani Dyrektor i w tak wspaniały sposób przeprowadziły zajęcia.
Wszyscy uczestnicy byli zadowoleni, nikt nie odczuwał znudzenia często szczegółowymi objaśnieniami i każdy na pewno dużo zapamięta. Być może dla wielu uczniów był to przedsmak ich przyszłej pracy?

                                                                                            Maryla Rewerska, kl. Ic


   

Dziennik elektroniczny  

dziennik

   

pomnik

   

Facebook  

   
Copyright © 2024 I LO Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
© I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie