„Pierwsza obrona na uniwersytecie” – finał Konkursu Papieskiego
Dnia 16 maja 2015 roku w gmachu Collegium Jana Pawła II na KUL-u odbył się etap IV i gala finałowa Konkursu Papieskiego „Chrzest – Polska – Człowiek” organizowanego przez Instytut Tertio Millennio.
Była to XI edycja największego w Polsce konkursu dotyczącego wiedzy o życiu i nauczaniu Jana Pawła II. Głównym celem tej inicjatywy jest rozpowszechnianie bogactwa myśli i czynu papieża Jana Pawła II wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.
Konkurs składał się z czterech etapów, w których poziom trudności wzrastał systematycznie.
W roku, który sejm RP ogłosił Rokiem Jana Pawła II, uczniowie I LO chętnie i licznie przystąpili do konkursu. W II etapie udział wzięło 20 osób, z których aż 5 znalazło się w III – regionalnym etapie i miało za zadanie napisać esej na jeden z trzech zaproponowanych tematów. Dwie uczennice zakwalifikowały się do IV etapu konkursu – ustnej obrony eseju. Kinga Galewska przed specjalnie wybraną komisją musiała obronić swój esej o tytule: „Jaki jest Boży pomysł na rodzinę i jakie z niego wypływają zadania?” (w oparciu o adhortację apostolską Familiaris consortio). Agata Siwiec broniła pracę na temat: „Nie sposób zrozumieć człowieka inaczej, jak tylko w tej wspólnocie, którą jest naród”. Chrześcijaństwo a patriotyzm w wybranych przemówieniach Jana Pawła II podczas I pielgrzymki do Ojczyzny. Pytania dotyczyły treści zawartych w eseju i własnych opinii na podjęty temat. Rozmowy trwały około 20 minut.
Po obradach komisji zostały ogłoszone wyniki konkursu. Na zwycięstwo składało się 50% oceny z IV etapu, 20% oceny z III etapu oraz 30% oceny z II etapu. Ostatecznie Agata Siwiec zajęła II miejsce, a Kinga Galewska III miejsce. Każda z uczennic w nagrodę otrzymała stos wartościowych książek, które powiększą domowy księgozbiór. Wyróżnienia w konkursie otrzymali: Maria Bas, Przemysław Fyk i Adam Szymoniak.
Miło nam również poinformować, że w Lublinie za najlepszy esej w regionie uznano pracę Kingi Galewskiej.
Uczestnicy gali finałowej obejrzeli prezentacje o KUL-u i o Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, zwiedzili uczelnię i modlili się przy relikwiach Jana Pawła II w kościele akademickim.
Uczniów do konkursu zachęciła i wspierała na wszystkich etapach zmagań katechetka pani Renata Tywoniuk – Kwoka.
Podziękowania za konsultacje polonistyczne należą się pani Dorocie Matysiak i pani Annie Kowalskiej – nauczycielkom języka polskiego w I LO.
Konkurs rozpowszechnia bogactwo myśli i czynu naszego rodaka, charyzmatycznego papieża Jana Pawła II wśród młodzieży. Jest swoistą lekcją historii i patriotyzmu, inicjatywą kształtującą twórcze myślenie oraz możliwością skonfrontowania własnych przekonań z przesłaniem Jana Pawła II. Stwarza szansę ugruntowania i uporządkowania własnego spojrzenia na świat. Jest zaproszeniem do rozpoczęcia głębszych studiów nad myślą papieża Polaka.
Tym bardziej cieszy „mocna reprezentacja” i ogromny sukces uczniów I LO w tegorocznej edycji konkursu papieskiego.