Michał Kostrzanowski – zdobywca „Nagrody im. Jana i Heleny Stefańczyków – Steftleben”
Michał Kostrzanowski uczęszczał do klasy III c o profilu medycznym. Podczas całego cyklu nauczania należał do najlepszych uczniów w klasie i w szkole. Jego średnia ocen na świadectwie maturalnym wynosi 4,94. Michał od kilku lat pasjonuje się chemią. Nieraz powtarzał : Chemia jest piękna!
Już jako uczeń klasy pierwszej brał udział w I etapie 59 Olimpiady Chemicznej. W klasie drugiej był półfinalistą 60 Olimpiady Chemicznej. Sprawdzał się także jako uczestnik konkursów chemicznych o zasięgu krajowym. W tym samym roku szkolnym został finalistą 50 Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego organizowanego przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Sukcesem zakończył się także start w 29 Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym Politechniki Warszawskiej - również został finalistą konkursowych zmagań. Michał jako uczeń klasy drugiej sprawdzał się także w innych dziedzinach wiedzy. W finale Wojewódzkiego Konkursu Biochemicznego zdobył I wyróżnienie – IV m. Uczestniczył także w finale Wojewódzkiego Konkursu Genetycznego organizowanego przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie.
Najważniejsze naukowe laury Michał zdobywa w klasie III , w obecnym roku szkolnym .
Jest laureatem 61 Olimpiady Chemicznej, na etapie centralnym wywalczył 4 miejsce , pokonał wielu młodych pasjonatów tej dziedziny wiedzy ze szkół w całej Polsce.
Wygrał 30 Ogólnopolski Konkurs Chemiczny Politechniki Warszawskiej. Triumfował także w zmaganiach naukowych o zasięgu wojewódzkim. Zdobył I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Biochemicznym , a II w Wojewódzkim Konkursie Genetycznym.
Michał jako uczestnik centralnego etapu olimpiady ma zagwarantowaną ocenę celującą z chemii na świadectwie dojrzałości oraz jest zwolniony z pisemnego egzaminu maturalnego z tego przedmiotu, automatycznie zostanie Mu wpisany stuprocentowy wynik na świadectwie. Jako laureat ma zapewniony wstęp na wiele kierunków politechnicznych oraz na studia medyczne w Warszawie , Krakowie i Lublinie.
Michał wyróżniał się także w innych przedmiotach, nie tylko z zakresu nauk przyrodniczych. W klasie pierwszej brał udział w I etapie olimpiady historycznej, był uczestnikiem szkolnych konkursów z języka niemieckiego i angielskiego.
Startował również w szkolnych i pozaszkolnych konkursach matematycznych. Charakteryzując naszego laureata, można sparafrazować powiedzenie Demokryta ,, Szczęście daje nie majątek, ale bogactwo umysłu”.
Michał dał się poznać także jako szkolny artysta. Pomimo obowiązków naukowych chętnie uczestniczył w akademiach i uroczystościach. W klasie pierwszej grał główną rolę męską w szkolnym montażu słowno - muzycznym z okazji 11 Listopada, brał udział również w powiatowych obchodach ku czci powstania styczniowego; wykazał się wtedy jako recytator podczas uroczystej akademii w Krasnostawskim Domu Kultury. Nie są Mu obce także scenki kabaretowe, w czasie przedstawienia na zakończenie roku szkolnego 2012/13 rozbawił do łez zgromadzoną w sali gimnastycznej publiczność.
Umiejętnościami aktorskimi wykazał się także w następnym roku podczas Jasełek szkolnych, później ponownie objawił swój talent komiczny, występując w kabarecie wystawianym przez I c z okazji zakończenia roku szkolnego.
Michał dał się poznać również w innych działaniach na rzecz I LO. W ciągu 2 lat podczas Dnia Otwartego szkoły przeprowadzał pokazy chemiczne dla uczniów z gimnazjum, brał udział w filmiku reklamującym naszą szkołę.
Michał angażował się także w życie klasy, jako pierwszoklasista był czynnym uczestnikiem otrzęsin, pracował w samorządzie klasowym – przez 3 lata - jako przewodniczący i zastępca.
Wspierał również uczniowskie akcje charytatywne : Górę Grosza, Szlachetną Paczkę, pomoc dla Hospicjum Małego Księcia w Lublinie.
Był życzliwy wobec uczniów z klasy, niejednokrotnie poświęcał swój czas, pomagając kolegom w nauce.
Michał Kostrzanowski to wzór do naśladowania dla całej społeczności szkolnej I LO im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie. Jest przykładem człowieka, którego życiowe wybory potwierdzają słuszność maksymy Tomasza Manna:
,, Najistotniejszym i naturalnym powołaniem człowieka jest jego doskonalenie się.”